RentalPort logo

Ako sa zbaliť na dovolenku autom?

Čas letných dovoleniek je v plnom prúde. Podobne ako minulý rok, aj toto leto väčšina dovolenkárov preferuje prepraviť sa na dovolenku autom. Medzi výhody cesty autom patria nielen zníženie rizika prenosu COVID-19 na minimum, väčšie pohodlie a flexibilita, ale aj možnosť zbaliť so sebou, čo len chcete, resp. všetko, čo Vaše auto unesie. Práve to však často býva kameňom úrazu a balenie sa môže ľahko zvrhnúť na sťahovanie domácnosti či niekoľkohodinový stres a chaos..

Ako sa efektívne zbaliť na cestu autom? Čítajte ďalej!


Začnite baliť v predstihu

Rozhodne nenechávajte balenie na poslednú chvíľu! Ešte predtým ako začnete plniť kufre, skontrolujte veľkosť Vášho kufra, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, koľko sa tam toho zmestí. Následne si spíšte zoznam vecí, ktoré si so sebou chcete vziať a pri balení postupujte podľa neho. Nezabudnite tiež v predstihu vyprať a vyžehliť oblečenie, ktoré plánujete zbaliť. Predídete tak stresu z toho, že ste niečo zabudli.

Naložte najskôr najťažšiu batožinu

Tak ako pri balení nákupu v potravinách, aj pri balení auta na dovolenku Vám odporúčame držať sa princípu „najťažšie ide na spodok“. Naložte preto najväčšie a najťažšie kusy batožiny do kufra ako prvé, čo najbližšie k zadným sedadlám. Po tom, čo všetky naložíte, začnite na ne ukladať menšie a ľahšie kusy batožiny, pričom dbajte na to, aby boli pevne uložené a po ceste sa zbytočne nešmýkali.

Využite celý priestor auta

Pri balení využite priestor celého auta, nielen jeho kufor. Drobnejšie predmety či tašky môžete uložiť do dverí, odkladacích skriniek či stredovej konzoly. Uložte sem predovšetkým veci, ktoré potrebujete mať stále k dispozícií ako napríklad doklady, nápoje, snacky či hračky pre deti.

Skontrolujte technický stav vášho auta

Pred odjazdom nezabudnite dôkladne skontrolovať technický stav vášho vozidla, ako aj povinnú výbavu, stav pneumatík a platnosť vašej autolekárničky či dokladov.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Nikdy neviete, čo sa môže cestou prihodiť, a preto nezabúdajte na cestovné poistenie pre vás a vašich blízkych. Stačí na to len zopár minút a klikov. Cestou vždy majte po ruke číslo na asistenčnú službu, ktoré obdržíte od poisťovne.

Aktualizujte si GPS

Nespoliehajte sa na navigáciu v mobile fungujúcu na mobilné dáta a pred cestou si stiahnite GPS s offline mapami, prípadne jej najnovšiu aktualizáciu.

Rada na záver: Nepreťažujte vaše auto a zoberte si so sebou iba veci, ktoré na dovolenke skutočne využijete!

19.7.2021